Auktion nr.
1. auktion
Auktionsdato
30.04.2025, 11.00
Retskreds
Nykøbing Falster
Auktionssted
Retten i Nykøbing F.

Vestensborg Alle 8

4800 Nykøbing F

Tlf: 99 68 44 00

Mail: [email protected]

Matrikelnr
3e, Tårs By, Tårs
3h, Tårs By, Tårs
Offentliggørelse
07.04.2025, 11.29
Annonceret i statstidende
09.04.2025
AS-nr.
AS 4-384+385/2024
Retssal
Retssal J
Størstebeløb
Kr. 48.135

Salgsopstilling, Killerupvej 52, 4990 Sakskøbing, (189328)-b004

25 downloads

Bolig:
124 m²
Erhverv:
0 m²
Grund:
690m²
Vej:
0m²

Killerupvej 52, 4990 Sakskøbing

Ejendomsværdi
973.000 Kr.
Grundværdi
243.700 Kr.
960 klik

Bolig:

124 m²

Erhverv:

0 m²

Grund:

690 m²

Vej:

0 m²

Finansiering

Ved auktionsbud kr.
973.000 DKK
Størstebeløbet kr.
48.135 DKK
Sikkerhedsstillelse kr.
189.074 DKK

Kontaktinfo

DreistStorgaard Advokater A/S

Bag Haverne 32, 4600 Køge

CO

DreistStorgaard Advokater A/S Katja Skovlund Jensen

Tlf

56634466

Jr. nr

189328

Lån til erhverv hos Nordea
Se dine muligheder*
*Ved at klikke her, accepterer jeg at blive sendt videre til Nordeas hjemmeside

Har du brug for hjælp til udarbejdelse af tvangsauktionsskøde?

Til potentielle købere

Link til ejendommen

Kopier

Fremvisning af ejendommen kan aftales på tlf. 56 63 44 66 med henvisning til journalnummer 189328

Tinglyst areal i alt 1034 m2, heraf vej 0 m2.

Fritliggende enfamiliehus opført i 1900 med om-/tilbygning i 2000 (bagbygning med tagpap tag) med ydervægge af røde mursten og tagdækning af fibercement/eternit.

Ifølge BBR har ejendommen et bebygget areal på 104 m2, tagetageareal på 20 m2 og et samlet boligareal på 124 m2. Der er elvarme.

Indretning:

Entré med trappe til 1 sal samt adgang til stuen med trælaminatgulv samt adgang til badeværelset med lyse gulvklinker, laminat på vægge samt brusehjørne. Spisekøkken med skabselementer af lyst træ med adgang til viktualierum/kælder samt til et stort bryggers med lyst klinkegulv. Vaskemaskine er fjernet. Fra stuen er der adgang til et stort værelse (bagbygning).

Ved besigtigelsen var der et Gorenje komfur, Bosch køleskab samt en emhætte. Opvaskemaskinen er fjernet.

1 salen består af repos med to værelser med plankegulv under gulvtæpper.

Ældre garage opført i træ.

Huset er beliggende på matr.nr. 3e Tårs By, Tårs. Matr.nr. 3h Tårs By, Tårs er tilhørende jordstykke (have).

Rekvirenten bekendt foreligger der ikke en ny foreløbig ejendomsvurdering af matr.nr. 3h Tårs By, Tårs. Ud fra det foreliggende ser det ud til, at der i forhold til den offentlige ejendomsværdi er sket en forveksling mellem matr.nr. 3h Tårs By, Tårs og matr.nr. 3g Tårs By, Tårs. Rekvirenten påtager i den forbindelse intet ansvar for en evt. ændring af den offentlige ejendomsvrædi eller beskatning af ejendommen.

Øvrige oplysninger:

For så vidt angår indefrosset grundskyld henviser rekvirenten til det af kommunen oplyste herom. Beløbet er ikke fortrinsberettiget og dermed ikke medtaget i størstebeløbet.

Såfremt der ved tvangsauktion måtte være lukket for ejendommens forsyning (el, vand og varme) må det påregnes, at der til forsyningsselskaberne skal betales et gebyr for genåbning.

Ejendommen er besigtiget den 26. marts 2025. Der tages forbehold for, at ovennævnte oplysninger er baseret på usagkyndig besigtigelse samt offentlige registre. Ydermere opfordres køber til at besigtige ejendommen inden auktionen.

Vi gør opmærksom på, at ovenstående oplysninger delvist baserer sig på udskrift fra BBR- meddelelsen samt tingbogen, hvorfor der ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed. Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.

Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport for ejendommen. Derfor må en køber acceptere at overtage ejendommen, som den er og forefindes, uden at kunne gøre krav på fejl og mangler over for fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende overfor andre, beror sig på lovgivningens almindelige regler.

Det skal desuden bemærkes, at auktionskøber selv skal sørge for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.v., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder, uanset om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.

Vis mere

Lokation